5 Şubat 2014 Çarşamba

sevgililer günü

Malum 14 Şubatın eli kulağında. Sevgilisi olanlar ya da nişanlı veya evli olanlar hediye bakmaya çoktan başladılar. Ancak her sene 14 Şubat ile ilgili çeşitli söylentiler çıkıyor. Hristiyan geleneği olduğu, aslında bir papazın ölüm günü olduğu vs. gibi çeşitli iddialar var ortada. Ne kadar gerçek, ne kadar efsane bilinmez. Ama bu konuyu biraz araştırdım ve daha farklı efsaneler olduğunu keşfettim.
Sevgililer Gününün başlangıç tarihi taaa eski Roma İmparatorluğuna uzanıyormuş aslında. Eski Roma'da 14 Şubat günü bütün Roma halkı için çok önemliymiş. Çünkü bu günde Roma tanrı ve tanrıçalarının kraliçesi olan(bu nasıl oluyorsa artık) Juno'ya duyulan saygıdan ötürü tatil yapılırmış(tatil varsa ben de varım). Juno Roma halkı tarafından kadınlık ve evlilik tanrıçası olarak da biliniyormuş(o zamanlar evlenmek için türbeye gitmek falan yokmuş tabi Juno'ya dua ediyorlarmış). 15 Şubat gününde ise Lupercalia Bayramı başlıyormuş. Bu bayram halkın genç nüfusu için çok önemliymiş(o zamanlar düğünde görüp beğenme falan yok, bu bayramı bekliyorlarmış). Bunun nedeni ise yaşantıları sınırlı olduğu için bir birliktelik yaşayamayan gençler sadece bu bayram süresince bile olsa birbirlerinin partneri oluyorlarmış(bkz: sevgililer gününü yalnız geçirmek istemiyorum, hadi sevgili olalım). Hangi kızın hangi erkekler çift olacağı, Lupercalia Bayramı'nın arife günü yapılan bir çekilişle belirleniyormuş. Romalı genç kızlar isimlerini küçük kağıt parçalarının üzerine yazıp bir kavanoza koyuyorlarmış. Romalı genç erkekler ise kavanozdan bu kağıtları çekerek üzerinde hangi kızın ismi yazıyorsa o kızla bayram eğlenceleri boyunca beraber oluyorlarmış. Bu birliktelikler birbirine aşık olan çiftler için; bayram süresinin dışına taşıp genellikle evlilikle sonlanıyormuş(ee tabi başka türlü olmaz, sert kurallarla yaşıyorlarmış).Diğer efsanelere göre:
Bu günün kutlanma sebebi, Hristiyanlığı seçtiği ve bu inancından vazgeçmediği için öldürülen Romalı Aziz Valentine. 14 Şubat 270 yılında ölen Valentine'in ölüm günü Sevgililer Günü olarak kutlanmaya başlamış. Başka bir rivayete göre; Aziz Valentine'in(yani her halükarda olayın içinde Aziz Valentine var) İmparator Cladius hükümdarlığı ile aynı dönemde bir tapınakta papaz olarak hizmet vermesi ile ilgiliymiş. Cladius Valentine'i emirlerine uymadığı için öldürmüş. Bu olaydan sonra başka Papa Gelasus da Aziz Valentine'i onurlandırmak için, Şubat 14'ü Aziz Valentine Günü olarak belirlemiştir. Yıllar geçtikçe de bu gün sevgililerin birbirlerine aşk mesajları gönderdiği bir gün haline gelmiş. Sevgililer Günü, 1800'lü yıllardan sonra Amerika'da Esther Howland'ın ilk Sevgililer Günü kartını yollamasından bu yana günümüzde çoğu kişinin kutladığı bir gün haline geldi.


Araştırma esnasında karşılaştığım daha bir ton efsane var. Hangisi doğrudur yada yanlıştır, bilemiyoruz tabi. Velhasıl, Sevgililer Günü ülkemizde birçok kişi tarafından kutlanıyor. Hediye seçimleri, özel planlar, hatta özel ayarlanan tatiller vs. şeklinde uygulamalar yapılıyor. 14 Şubat için hediye seçiminde benim gibi kararsız kalanlar için yine küçük bir araştırma yaptım :) İşte sonuçlar:

Nostaljik ve şirin hediyeleri tercih ediyorsanız:


Çiçeksever bir sevdiğiniz var ise:Biraz klasik bir şeyler bakıyorsanız:


Diğer seçenekler:Şimdilik dikkatimi çeken hediye seçenekleri bunlar. Devamı geldiğinde paylaşımda bulunucam :) Sevgiyle kalın...

2 yorum:

 1. Merhaba,
  Blogunuzu çok beğendim ve sizi takibe aldım.
  Sevgiler,
  Bende bloguma beklerim http://hayatimakyajla.blogspot.com/
  İlk hediye çekilişime beklerim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhabalar :) teşekkürler beğenmenize sevindim bende takipteyim :)

   Sil