18 Temmuz 2011 Pazartesi

Ask Üzerine...


Kiminle beraber olduğun değil, nasıl bir aşık olduğun önemlidir. Aşk senin aynandır, aşkı yaşama şeklin kişiliğini yansıtır. Bilgin, birikimin, aklın ve zekan aşkta nasıl davranacağını belirler. Bu nedenle kendinden soyutlayamazsın aşkı. Evet, aşık olduğunda bir anda değişebilirsin. Ama inan bana, bu değişimin tabanında yine senin kişiliğin vardır. Değişmeye müsaitsin ki, değişebiliyorsun.

***
Sevmediğin biriyle sırf yalnız kalmamak adına ya da başka dinamikler nedeniyle birlikte olma. Aşık ol, demiyorum sana ama en azından sev. Sevmediğin birine dokunmak ruhunu yaralar. Bunu o an fark edemezsin ama daha sonra pişmanlığını yaşarsın. Sadece zaman değildir boşa giden, harcanmış duygulardan söz ediyorum. En azından sev, dedim ya aşık olmayıp da insanlığını sevdiğin için birlikteysen yine de bir tehlike konusunda uyarmalıyım seni. O tehlikenin adı aşk...
***
Özlemek, aşktandır. Özlemekten korkma, beklemekten kork. Özlemin kavuşmayla diner, ama beklediğin kavuşma gerçekleşmezse özlem içini tüketir, yakar seni. Özlenenle ilgili bir şeydir bu, verdiği sözleri tutmazsa, gelmezse, kavuşma gecikirse özlem aşkı tüketen bir unsur haline gelir.
*** 
“Aşk arıyorum ama bulamıyorum” diyorsan emin ol, ömrün boyunca bulamayacaksın. Sen aşk değil, ‘partner’ arıyorsun. Gezmek, eğlenmek, sevişmek için... Bunun için de kimse kınamaz ki seni... Ama “Aşk arıyorum” diye dolaşma ortada. Kendine ‘manita’ yap, boy göster gündüzlerde gecelerde. Aşk bulunabilecek bir şey değil, evet bir hazinedir de haritası yok, bulamazsın. Sen yeterince hazır olduğunda o seni bulur ancak.
***
Aşk için gözyaşı dökmeyi aptallık olarak görenlerin geçmişine bak. Hepsinde mutlaka yaralı bir aşk hikayesi vardır, hepsi o dönem gözyaşı dökmüştür. Öyleyse onlar da aptal... Aşk aptal gibi görünme riskini göze almaktır zaten. Bu riski göze alamıyorsan hiç girme bu işe. Ve sana, ağladığın için aptal diyenlere “Asıl aptal sizsiniz, aşkımın büyüklüğünü göremediğiniz için” de.
***
Aşkı yaşatmak kolay değil. Bu senin tek başına elinde de değil. Aşk ancak, bu aşka konu olan iki kişinin birden çaba göstermesiyle yaşayabilir. Senin tek başına gösterdiğin çaba bir süre sonra acı verecektir çünkü. Çaba gösterip de işe yaramadığını gördükçe daha da kanayacak kalbin. Buradan rahatlıkla şu sonucu çıkarabilirsin. Karşındaki çaba göstermiyorsa bil ki; o aşık değildir. Başka hiçbir teste, soruya gerek yok.
***
Aşık olduğun kişi, bu dünyada en anlaşamadığın kişi olabilir. Bunu garipseme. Aşk insanın kendisindeki eksiklikleri başkasında tamamlama arzusudur çünkü. Senin eksiklerini o tamamlayacaktır ve başta sen bunu çok yadırgayacaksındır. Çünkü eksikliklerin yüzüne vurulacak ve belki de bunlarla ilk kez yüzleşeceksindir. Bu yüzleşmeyi çatışmadan tamamlarsan eğer, o anlaşamadığın kişinin senin için ne kadar değerli olduğunu anlayacaksındır.

Mehmet COŞKUNDENİZ

4 yorum:

 1. Mehmet Coşkundeniz boşuna aşk doktoru olmamış. Ne güzel yazmış...

  Ne güzel alıntı yapmışsın sen de Rtss :) çok beğendim bu yazıyı :)

  YanıtlaSil
 2. teşekkür ederim ben de çok beğendim ilk okuduğumda :) ayrıca beğenmene sevindim :)

  YanıtlaSil
 3. Harika bir yazıymış... Muhteşem... Bloguna girdiğim anda böyle bir yazıyla karşılaşınca büyülendim :)Harika bir yazıymış... Muhteşem... Bloguna girdiğim anda böyle bir yazıyla karşılaşınca büyülendim :)

  YanıtlaSil
 4. yorumun için teşekkürler :)

  YanıtlaSil